اخبار

بهترین نوع خرما کدام است؟ و معرفی انواع خرما های موجود در ایران

انواع خرما

انواع خرما های موجود در ایران

به دلیل خواص زیاد انواع خرما برای سلامتی، در این نوشتار قصد داریم انواع خرمای ایران و جهان را به شما معرفی کنیم. همان‌طور که می‌دانید ایران از جمله کشورهایی است که در بسیاری از مناطق جنوبی آن انواع خرما کشت می‌شود.

خرما پیارم

سایز واندازه و شکل ظاهری : اندازه این نوع خرما بین 3 الی 5 سانتی متر است. رنگ آن قهوه ای تیره کهربایی مایل به سیاه می باشد شکل این نوع خرما بلند باریک بیضی شکل است وبافت آن به هم چسبیده و بسیار نازک و خشک است و رطوبت آن کمتر از 15% می باشد. درمرحله خارک(زرد) مرحله رطب(قهوه ای روشن و زرد) مرحله خرما(قهوه ای تیره مایل به مشکی).

خرما شاهانی

زمان برداشت: بسته به شرایط آب هوایی و شرایط بازار دارد. و زمان برداشت این محصول در مرحله خرما و اوایل مهرماه تا آخر آبان ماه می باشد. شهرهای تولید کننده: بهترین نوع خرما پیارم در ایران-حاجی آباد استان هرمزگان است. انواع شهرهای تولید خرمای پیارم: پیارم حاجی آباد /پیارم برآفتاب/پیارم دهستان/پیارم سیستان و بلوچستان/پیارم جهرم/پیارم بوشهر/پیارم خوزستان

نکته:انواع خرمای پیارم: 1- پیارم سوپر 2- پیارم  سلکت 3- پیارم معمولی 4- پیارم درجه دو 5- پیارم درجه سه صنعتی 6- پیارم بدون هسته

روش نگهداری خرما به صورت انبوه:

1-پاکسازی خرما: در این مرحله ابتدا خرما جمع آوری و بر روی دستگاه مخصوص قرار میگیرد و تمام خار و خاشاک پاکسازی می شود.

2-ضدعفوفی کردن: الف) گاز مخصوص:در این روش خرما ها در محیطی با فشار هوا تحت تاثیرگازهای مخصوصی قرار میگیرند ب)عملیات حرارتی:در این روش برای کاهش رطوبت و از بین بردن رشد باکتری و حشرات از طریق یه تونل هوای گرم صورت میگیرد.** درجه هوای گرم با توجه به میزان رطوبت خرما تنظیم می شود. ج)منجمد سازی: در این روش مدت زمان نگهداری خرما بیشتر است. و زمان نگهداری خرما در این روش یکسان نیست و هرچه رطوبت خرما بیشتر باشد مدت زمان نگهداری آن کمتر است.
مدت زمان نگهداری: ماندگار این نوع خرما در دمای اتاق با روش های نگهداری مناسب 18 ماه و در سرد خانه تا 24 ماه امکان پذیر است.

بازار هدف: ینی اینکه ما چه نوع بسته بندی باید داشته باشیم که بسته به نیاز مشتری باشد.شاید مشتری فقط هدف برای عرضه این محصول در بازار داخلی رو داشته باشد یا شاید مشتری نیاز دارد مدت زمانی این محصول رو دپو کند.پس باید نوع خرما و اندازه و سایز و درجه کیفیت خرما و شناخت محل تولید خرما ها زمان برداشت خرما مدت زمان نگهداری خرما رو به طور کامل شناخت و پیشنهاد مناسبی به مشتری داد.

برای خرید عمده  کارتن خرما روی کلمه ی مربوطه کلیک کنید.

 

 

 

 

 خرما مضافتی یا خرما بم

سایز واندازه و شکل ظاهری : شکل ظاهری این نوع خرما بیضی و اندازه آن حدود 2/5 تا 4 سانتی متر است. پوست بسیار نازک و بافت نرم و رنگ سیاه و قهوه ای تیره است.و در سه نوع تر /نیمه خشک/خشک

رطوبت در نوع تر:25 الی 30 درصد25 الی 20رطوبت در نوع نیمه خشک : درصد یا کمی بیشتر16رطوبت در نوع خشک: رنگ در مرحله خارک(نارس) قرمز رنگ در مرحله خرما قهوه ای مایل به سیاه می شود.

زمان برداشت: زمان برداشت خرما بین ماه های شهریور تا آبان ماه می باشد.

شهرها و مناطق کشت: بهترین نوع خرمای مضافتی ایران در شهر بم تولید می شود. نکته:کیفیت خرمای مضافتی تولید شده در بم تفاوت بسیار زیادی با شهرهای دیگر دارد .

روش نگهداری و ماندگاری : توصیه می شود در سرد خانه و محیطی تمیز و دارای تهویه مناسب نگهداری شود.

ماندگاری نوع تر خرما در سرد خانه 18 ماه است و خشک و نیمه خشک حدود 24 ماه است.

برای خرید جعبه خرما مضافتی روی کلمه ی مربوطه کلیک کنید.

 

 

 

 

خرمای کبکاب

سایز واندازه و شکل ظاهری : اندازه این نوع خرما بین 3/5 تا 4 سانتی متر است. شکل آن بیضی و بلند است. رطوبت آن مقداری از 20 درصد بیشتر است و وزن هرکدام بین 10 تا 18 گرم می باشد ودارای بافت نرم و گوشتی است .

این نوع خرما در سه مرحله رشد میکند.خارک-رطب-خرما-رنگ این نوع خرما در 3 مرحله رشد متفاوت است.

خارک = زرد / رطب= قهوه ای و زرد روشن/ خرما= قهوه ای تیره. و در دو نوع می باشد

1- تر: آبدار و دارای شیره ای چسبناک و به صورت فشرده بسته بندی می شود.

2-نیمه خشک: نسبتا خشک و بدون شیره می باشد.

خرمای کبکاب

زمان برداشت: بهترین زمان برداشت خرمای کبکاب در اواخر خرداد ماه تا پایان شهریور ماه می باشد. رسیدن خارک در اوایل مرداد ماه است ولی برداشت میوه کاملاً رسیده آن (خرما) در اواسط شهریور ماه شروع شده و تا اواسط مهر ادامه دارد.

شهرها و مناطق کشت: بیشترین سطح زیر کشت خرمای کبکاب در ایران استان بوشهر و استان خوزستان می باشد.از جمله مهمترین شهر های این دو استان در کشت خرمای کبکاب، می توان به خشت، برازجان (دشتستان)، بوشهر و بهبهان، خورموج و مناطق جنوب شرقی استان خوزستان و گاهاٌ در شهر های کازرون و جهرم استان فارس نام برد. نشان جغرافیایی خرمای کبکاب در اداره ثبت به نام شهرستان دشتستان (برازجان) ثبت گردیده است. شیرین ترین نوع این خرما در بهبهان یافت می شودکه دارای شیره بیشتر می باشد.

روش نگهداری و ماندگاری: این خرما جزو ارقام تر محسوب می‌شود. خارَک این رقم خرما قابل استفاده نیست، لذا برای مصرف می‌بایست آن را از قبل پخت و خشک کرد. رطب خرمای کبکاب یر خلاف محصول نهایی آن نیاز به شرایط نگهداری خاصی دارد و باید در دمای بین 15 تا 20 درجه سانتیگراد نگهداری شود و میتوان در طول سال از آن در دیگر فصل ها نیز استفاده نمود. خرمای کبکاب شرایط نگهداری خاصی نداشته و در دمای خنک و خشک ماندگاری بالایی دارد.

برای خرید عمده  کارتن خرما روی کلمه ی مربوطه کلیک کنید.

 

 

 

 

خرمای خاصویی یا آلویی

سایز واندازه و شکل ظاهری: این نوع خرما نسبت به خرما های دیگر کوچکتر وشبیه به آلو می باشد.اندازه ان حدود 2 الی 3 سانتی متر است.گرد می باشد .بافت نرم و گوشتی دارد. این مدل خرما دو نوع میباشد.

1: خرما تر که به صورت فشرده عرضه و 2: خرما نیمه خشک به صورت بدون شیره عرضه میگردد.
رنگ این خرما در مرحله خارک زرد و قرمز و درمرحله خرما قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره می باشد.رطوبت آن هم بین 15 الی25 درصد است.نوع این خرما تر و مرطوبت است.

خرمای خاصویی

 

زمان برداشت: شهریور ماه در این مرحله میوه خرما کامال رسیده بافت آن نرم و شیرین و آبدار می شود که به آن رطب می گویند.بعد رطب در مدت کوتاهی به رنگ قهوه ای تیره که به خرما تبدیل شده است. شهرها و مناطق کشت: خرمای خاصویی یکی از مشهور ترین خرما استان بوشهر است.این نوع خرما در استان فارس و هرمزگان و خوزستان نیز کشت میشود.اما خرمای بوشهر کیفیت باال تر و شهرت بیشتری دارد.در شهرستان تنگستان بوشهر بهترین نوع این خرما کشت میشود.
روش نگهداری و ماندگاری: خرمای خاصویی درمای اتاق با شرایط محیطی مناسب و تهویه ی مناسب و ضدعفونی شده می تواند تا 18 ماه نگهداری شود و در سرد خانه حدود 2 سال است.

برای خرید  کارتن خرما روی کلمه ی مربوطه کلیک کنید.

 

 

 

 

خرمای زاهدی قصب

سایز واندازه و شکل ظاهری: اندازه این نوع خرما بین 3 الی 4 سانتی متر و دارای بافت خشک و نیمه خشک و گوشتی می باشدو در نوع تر بافت آن نرم می باشد.و در 3 مرحله رشد خاک)زرد(/رطب)قهوه ای و زردروشن(/خرما) قهوه ای روشن و زرد طالیی ( وزن هر کدام بین 7 الی 11 گرم است و رطوبت این نوع خرما بین 14 تا 18 درصد می باشد و در نوع تر هم باال25 درصد می باشد

خرما زاهدی

 

زمان برداشت: زمان برداشت این نوع خرما از 1/7 تا 30/8 ادامه دارد
شهرها و مناطق کشت: خرما زاهدی در مناطق گرمسیری ایران کشت میشود در استان های بوشهر-فارس-خوزستان-کرمان کشت می
شود و شهرستان های کشت این نوع خرما دشتستان و تنگستان-قیروکارزین-فراشبند-فیروزآباد و.
بهترین نوع خرما زاهدی در یک منطقه به نام طلحه در توابع شهرستان دشتستان استان بوشهر می باشد.
روش نگهداری و ماندگاری: خرمای خاصویی درمای اتاق با شرایط محیطی مناسب و تهویه ی مناسب و ضدعفونی شده می تواند تا 18 ماه نگهداری شود و در سرد خانه حدود 2 سال

برای خرید کارتن خرما زاهدی (تلسکوپی) روی کلمه ی مربوطه کلیک کنید.

 

 

 

 

خرمای استعمران

سایز واندازه و شکل ظاهری: اندازه این نوع خرما بین 2 الی 5/2 سانتی متر است و شکل آن بیضی و گرد کشیده است و این نوع خرما در سایز ها ریز درشت متوسط، و رطوبت این نوع خرما 18 درصد می باشد و جز
خرمای نیمه خشک محسوب می شود و میزان چسبندگی هسته به میوه بسیار کم است.
رنگ این نوع خرما به شرایط آب و هوایی بستگی دارد و از رنگ قهوه ای روشن تا قهوه تیره مشاهد می شود. و بافت این نوع خرما گوشتی و هسته کوچکی دارد.

خرمای استعمران

زمان برداشت: زمان برداشت 1/6 تا 1/7 می باشد و حدود 70 درصد نخلستان های خوزستان را به خوداختصاص داده
شهرها و مناطق کشت: یکی از شهرستان هایی که خرما استعمران در آن زیاد کشت می شود شادگان می باشد.و آبادان و ماهشهر و کارون و اهواز نیز کشت می شود.
روش نگهداری و ماندگاری: خرمای خاصویی درمای اتاق با شرایط محیطی مناسب و تهویه ی مناسب و ضدعفونی شده می تواند تا 15 ماهنگهداری شود و در سرد خانه حدود 2 سال

برای خرید  کارتن خرما روی کلمه ی مربوطه کلیک کنید.

 

 

 

خرمای شاهانی

سایز واندازه و شکل ظاهری: خرما شاهانی از دسته خرماهایی است که هم بصورت مرطوب و نیمه مرطوب برداشت می شود و حتی خارک آن نیز موجود است. این خرما در شرایط طبیعی حدود 40 میلی متر طول و 18 میلی متر عرض دارد و میوه آن کشیده و دارای نوکی باریک است و رنگ آن قهوه‌ای روشن می‌باشد. این محصول شباهت زیادی به خرما ربی دارد و بعضا با این خرما اشتباه تشخیص داده می شود هر چند به راحتی با دیدن رنگ قهوه ای این خرما و شکل باریک تری که نسبت به خرمای ربی دارد می توان آنها را از هم تشخیص داد.

خرما شاهانی

زمان برداشت: برداشت این خرمای شیرین در ماه شهریور و مهر صورت میگیرد. گاهی این خرما به صورت خارک مصرف میشود که خارک آن شیرین است و مزه گسی ندارد.زمان برداشت خرما در جهرم از اواخر تابستان تا اواسط پاییز است.

شهرها و مناطق کشت: نخل این خرما هر چند در شهرهای متنوعی در ایران دیده می شود و کشت می شود، ولی خواستگاه اصلی آن را باید استان فارس و بخصوص شهر جهرم دانست. منشا کشت این خرمای شیرین جنوب ایران در استان‌های فارس و هرمزگان است که شهرستان جهرم عمده خرمای شاهی است. بیش از ۹۵ درصد از نخل های خرما که در شهرستان جهرم و قیروکارزین به بار می نشینند و کشت می شوند، از نوع خرمای شاهانی هستند.خرمای شاهانی نام‌های متفاوتی دارد در میناب شاونی، درقیروکارزین و جهرم و فیروزآباد شونی و در حاجی‌آباد بندرعباس به نام خورک شانی نامیده شده است.جهرم یکی از صادرکنندگان خرما و مرکبات است، از شهرستان جهرم به قطب برداشت خرما و مرکبات نام برده شده است، این شهرستان در جنوب کشور در استان فارس واقع می باشد، خرمای شاهانی صادراتی شهرستان جهرم یکی از با کیفیت ترین و مرغوب ترین نوع خرما است.خرما شاهانی جهرم به دلیل دارا بودن شیره بسیار توانسته توجه بسیاری از خریداران این میوه را برای تهیه انواع فراورد ها حتی مصرف به صورت تازه خوری جلب نماید.

این نوع خرما جزء خرماهای نرم است اما به صورت خشک هم برداشت می‌شود. خرمای شاهانی به علت شیرینی زیاد و خوش‌رنگی خرمای آن، مصرف داخلی فراون دارد. خارک این رقم نیز شیرین است و مقداری از محصول شاهانی به صورت خارَک به مصرف می‌رسد.

روش نگهداری و ماندگاری: خرمای شاهانی باید در دمای مناسب نگهداری شود درغیر این صورت ممکن است فاسد شود. دمای مناسب برای نگهداری این خرما بین -10 تا +10 درجه سانتی‌گراد است. سالانه، مقدار زیادی از این خرما به دلیل شرایط نامناسب نگهداری به سرعت آسیب می بیند. برای جلوگیری از فساد و آسیب خرمای شاهانی را باید در مکان مناسب و به دور از نور خورشید و حشرات نگه داری کرد. انبارهای سرد برای نگهداری از این خرما باید استاندارد باشند. همچنین، برای حمل خرما شاهانی، باید از ظروف دارای سیستم تهویه استفاده کنید.

برای خرید  کارتن خرما فله روی کلمه ی مربوطه کلیک کنید.

 

 

 

 

خرمای هلیله

سایز واندازه و شکل ظاهری: خرمای هلیله از دسته خرما های تر محسوب می شود.  خرمای هلیله زرد رنگ است و هم در مرحله ی رسیدن و هم در مرحله ی خارک و رطب قابل استفاده است. خرمای هلیله را می توانید به عنوان منبعی غنی در رژِیم غذایی خود قرار دهید.

زیرا این خرما حاوی آهن و مواد مفید دیگری است که می تواند جایگزین بسیار خوبی برای مواد خوراکی با قند غیر طبیعی باشد.ضمن این که خرما بسیار انرژی زا است در حالی که خوراکی های غیر طبیعی این قابلیت را ندارند. بسیاری از مناطق ایران پرورش خرمای هلیله تازه را انجام می دهند اما خرمای پرورش یافته در جهرم و جیرفت کیفیت بالاتری دارند.

خرما هلیله

زمان برداشت: برداشت این خرما متعلق به فصل پاییز و اواخر ماه مهر است .خرمای هلیله‌ای معمولا در اواخر مهرماه و گاهی اوقات در اواخر آذر ماه برداشت می‌شود. این خرما به دیررس ترین خرمای ایران مشهور است. درست است که نسبت به سایر خرماها تنبل تر است و دیرتر به عمل می‌آید تا کاملا رسیده و خوشمزه شود اما باید در نظر گرفت اینکه برای رسیدن عجله نمی‌کند باعث شده در همه مراحل کشت خوشمزه و قابل مصرف باشد.

شهرها و مناطق کشت: خرمای هلیله بیشتر در استان‌های سیستان و‌ بلوچستان و کرمان کشت می‎‌شود اما مرغوب‌ترین نوع آن مربوط به جهرم و جیرفت است. خرمای هر دو استان کرمان و سیستان‌وبلوچستان دارای طعم فوق‌العاده و منحصر‌به‌فردی می‌باشد.

برای خرید جعبه خرما روی کلمه ی مربوطه کلیک کنید.

 

 

 

 

خرما ربی

سایز واندازه و شکل ظاهری:خرمای ربی شیره زیادی دارد و بعنوان زودرس ترین خرما، در ایران و جهان شناخته میشود. خرمای پاکستانی بعنوان یکی از اصلی ترین انواع خرما در ایران شناخته میشود. این خرما در کنار خرماهایی مانند خرما استعمران، خرما شاهانی، خرما کبکاب و یا خرما مضافتی بعنوان مهم ترین خرماهای ایران شناخته میشود.خرما ربی از خرماهای گوشتی و نسبتا بزرگ محسوب میشود. رنگ این خرما در مرحله رسیدگی رطب، به سبزی می گراید و در زمان رسیدگی کامل، این خرما به رنگ مشکی کامل میرسد. و گاها به قهوه ای تیره هم متمایل است.این خرما عموما، از خرماهای نیمه خشک محسوب میشود. هسته خرما نسبت به گوشت آن کوچک است. به دلیل چسبندگی پوسته به هسته، و بافت مناسبی که دارد؛ راحت قابلیت شستشو و نگهداری دارد.

خرما ربی

زمان برداشت:عموما برداشت این خرما در اواسط شهریور ماه، انجام میشود. که تا اوایل مهرماه نیز گاها به طول می انجامد.

شهرها و مناطق کشت:مرغوب ترین نوع این خرما در زابل و ایرانشهر تولید میشود.خرما ربی اصلی ترین و مهم ترین خرما در منطقه سیستان و بلوچستان خرمای ربی یا خرمای پاکستانی است. که از نظر اقتصادی و تولید، اهمیت زیادی در این منطقه دارد. بصورت کلی، خرما ربی را متعلق به مناطق مختلف استان سیستان و بلوچستان میدانند.خرمای پاکستانی، نسبت به خرمای مضافتی، شیرینی کمتری دارد. همچنین طعم آن بسیار مطلوب است. به گفته بسیاری از مردم، این خرما قبل از اینکه بصورت نیمه خشک تبدیل شود. طعم بسیار خوشمزه ای دارد. و حتی از خرمای مضافتی هم خوش طعم تر است.اغلب در شهرستان های زابل، سراوان، چابهار و ایرانشهر کاشته میشود. اما در دیگر نقاط خرما خیز ایران نیز نمونه های این خرما، زیاد دیده میشود. این خرما دارای طرفداران زیادی است. همین امر باعث شده تا قبل از برداشت از درخت، به فروش برسد. معمولا مشتریان آن، از یک یا دو ماه زودتر، اقدام به سفارش محصول خرما ربی میکنند.نه تنها در ایران، بلکه در بین کشورهای اروپایی نیز خرما ربی خواهان زیادی دارد. هنوز برای معرفی این نوع خرما به بازارهای جهانی، کار زیادی باید انجام گیرد. چرا که خرما ربی را در دنیا، با نام خرما پاکستانی می شناسند.

روش نگهداری و ماندگاری: برای نگهداری این خرما نیازی به سردخانه نیست و شرایط نگهداری آسانی دارد و باید محیطی خشک و خنک را برای این کار در نظر گرفت. همینطور بهتر است که همانند سایر خرماها، مدت زیادی نگهداری نشود.

برای خرید کارتن خرما روی کلمه ی مربوطه کلیک کنید.

 

 

 

 

خرمای کلوته

سایز واندازه و شکل ظاهری:این خرما از نوع درشت می‌باشد.اندازه این خرما بین ۲ تا ۴ سانتیمتر بسته به نوع خرمای کلوته متغیر است اما به صورت کلی رطوبت بین ۱۳ درصد تا ۲۳ درصد متغیر میباشد که این مورد هم در واقع به نوع و جنس خرمای کلوته مرتبط می باشد چراکه این خرما در کیفیت های مختلف وجود دارد و جالب است بدانید که همه خرما های موجود در بازار کیفیت های مختلفی را دارند که باعث می شود قیمت های مختلفی را داشته باشند.این میوه در ابتدا به رنگ قرمز می‌باشد و از لحاظ شکل شباهت زیادی به خرمای مضافتی دارد. این خرما دارای کیفیت مناسبی و از ارقام مهم تجاری میباشد. خرمای کلوته در دسته بندی انواع خرماها در بین خرما های خشک و مرطوب قرار می گیرد و جزو دسته خرماهای نیمه مرطوب می باشد و همچنین شیره موجود در ساختار ذاتی این خرما متوسط می باشد.در مورد ویژگی های نخل این خرما نیز جالب است بدانید که نخل خرمای کلوته جزو نخل های بسیار بلند می باشد و در منطقه جیرفت کرمان نیز نخلستان‌های زیادی تحت کشت خرمای کلوته است که از ارتفاع بلندی برخوردار هستند. همچنین این خرما به دلیل مزه جالب توانسته به راحتی در بین مردم جای خود را باز کند و به عنوان یک خرمایی خوشمزه فروش مناسبی را داشته باشد.

خرما کلوته (کوتوله)

زمان برداشت:برداشت خرمای کلوته در ابتدا شهریور آغاز می‌شود.

شهرها و مناطق کشت:خرمای کلوته جز خرماهای ی مرطوب ایران محسوب میشود ، این خرما درنواحی جیرفت و روستاها و مناطق اطراف جیرفت در استان کرمان کشت می‌شود.جالب است بدانید که این خرما در شهرهای جنوبی ایران نیز کشت می شود و در بسیاری از مناطق محلی که محل رشد این خرما می باشد آن را با نام های دیگر هم مانند خرما یک کلیته و یا کریته استفاده می‌کنند که اگر این نام ها را شنیدید باید بدانید که همان نام های دیگر خرمای کلوته می باشد.

روش نگهداری و ماندگاری:بهترین شرایط نگهداری برای خرمای کلوته در محیطی خشک و بین دمای صفر تا پنج درجه سانتی گراد می باشد. این خرما را در بسته‌بندی‌های مختلف و یا بصورت فله به بازار مصرف، عرضه نمود و مهم‌ترین نکته در ارائه و عرضه این خرما، کیفیت مناسب این گونه می‌باشد.

برای خریدجعبه خرما روی کلمه ی مربوطه کلیک کنید.

 

 

 

 

خرما عسلی

سایز واندازه و شکل ظاهری:خرما عسلی یا همان رطب زرد رنگی روشن دارد . این خرما در زمان رطب بودن و قبل از اینکه کاملا به مرحله رسیدن و یا پختن برسد رنگی زرد رنگ دارد و بعد از ان در زمان پختن خرما و آماده شدن به رنگ قهوه ای روشن در می آید . معمولا این خرما زود رس است و در زمان رطب برداشت می شود و مابقی فرآیند آماده شدن خرما بعد از چیده شدن خرما طی می شود.خرما عسلی شیره زیادی دارد و از شیره آن هم استفاده های فراوان می شود اما باید در نظر داشت که در زمان مصرف باید این خرما به خوبی شستشو داده شود . ضمن اینکه این خرما دارای هسته ای سخت و محکم است، پوستی نازک دارد که به راحتی هم هسته و هم پوسته از گوشت خرما جدا می شوند . همچنین کلاهک میوه نیز از هسته و گوشت به راحتی جدا می شود. توجه به این نکته مهم در زمان برداشت و شستشو ، حمل و نقل و نهایتا بسته بندی خرما عسلی بسیار مهم است که این خرما بافتی بسیار نرم دارد و بر اثر فشار له شده و یا متلاشی می شود از این رو باید حتی المقدور فرایند بسته بندی و عملیات های دیگر روی خرما بصورت مکانیزه انجام شود.خرما عسلی در مرحله خارک مزه ای گس دارد و رنگ آن در همین زمان به زرد می گراید. طعم خرما عسلی بسیار مطبوع و خوش طعم است. این خرما در دهان خیلی راحت حل می شود و از زمره و یا دسته های خرما تر محسوب می شود . امروزه به غیر از مشتریان داخلی که از طرفداران این نوع خرما هستند خوشبختانه خرما عسلی در بازارهای جهانی و بین المللی هم آوازه خوبی داشته و بازار مناسبی را به خود اختصاص داده است.

 

خرما عسلی

زمان برداشت: زمان برداشت و شستشو ، حمل و نقل و نهایتا بسته بندی خرما عسلی بسیار مهم است که این خرما بافتی بسیار نرم دارد و بر اثر فشار له شده و یا متلاشی می شود از این رو باید حتی المقدور فرایند بسته بندی و عملیات های دیگر روی خرما بصورت مکانیزه انجام شود.

شهرها و مناطق کشت: خرما عسلی که به رطب زرد هم شهرت دارد یکی از محصولات خرما خاص منطقه شهرخشت از توابع شهرستان کازرون است. این خرما در بازار ایران به خوبی شناخته شده است و بسیاری از مردم به دلیل شهد فراوان و مزه فوق العاده ای که دارد این نوع خرما را در سفره خود جای داده اند. بر اساس آمار در سال 97 حدود 7000 هکتار از نخلستان های منطقه شهرخشت را نخلستان های رطب عسلی به خود اختصاص داده اند. البته خرما عسلی در سایر مناطق کشور نیز کشت می شود ولی به دلیل کیفیت این خرما در منطقه شهرخشت این رطب عسلی این منطقه شهرت بیشتری پیدا کرده است.

روش نگهداری و ماندگاری:خرما عسلی همانگونه که توضیح داده شد از جمله خرماهای تر و مرطوب به حساب می آید و برای اینکه بتوان آنها را در مدت طولانی نگهداری کرد باید بعد از برداشت به خوبی آنها را در انبارهای مجهز به خنک کننده نگهداری کرد . حدداقل باید این خرما در دمای ۱۵- تا ۲۰- درجه سانتیگراد نگهداری شود.

برای خرید  کارتن خرما روی کلمه ی مربوطه کلیک کنید.

 

 

 

 

خرما برهی یا برحی

سایز واندازه و شکل ظاهری:خرما برحی زرد رنگ و متمایل به قهوه ای است، این خرما در زمان خارک بیشتر به زرد می گراید و در زمان رطب شدن به سمت کهربایی و نهایتا در زمان رسیدن کامل به قهوه ای روشن می خورد . شکلی بیضی دارد و بافت آن نرم و از خانواده خرماهای تر و مرطوب محسوب می شود.پوست خرما برحی ضخیم است و نسبت گوشت خرما نسبت به هسته خرما حدود ۷٫۷۷ است. هسته تقریبا به گوشت چسبیده است هر چند به راحتی جدا می شود و کلاهک میوه نیز به میوه زیاد نمی چسبد.خارک خرما برهی قند مناسبی دارد و از این خارک استفاده های زیادی در صنعت خوراک و نوشیدنی می شود. خارک آن هر چند کمی گس است ولی به دلیل شیرین بودن کافی قابل مصرف است. خرما برهی مزه شیرینی مناسبی دارد و از مرغوب ترین و بهترین نوع خرما در جهان است و طعمی فوق العاده خوشمزه دارد . وزن هر عدد خرما فرحی حدودا ۸ گرم است که البته این خرما دارای بافت های پر گوشت تر و یا بزرگتر هم هست که همین موضوع و سلامت میوه تشخیص درجه یک و دو این محصول را سبب می شود.

خرما برهی

زمان برداشت:خرما برهی در مرداد ماه و اوایل شهریور برداشت می شود و عمدتا بعد از برداشت در جعبه های کارتنی متنوع از ۱ کیلویی تا ۱۰ کیلویی بسته بندی و به فروش می رسد که اخیرا البته در ظروف پلاستیکی استاندارد نیز توسط برخی از شرکت ها بسته بندی این محصول انجام می شود.بصورت کلی شرایط بسته بندی و فروش این خرما که در سال های قبل بصورت سنتی انجام می شد امروزه با سرمایه گذاری های مناسب به سمت بسته بندی مکانیزه تر و استاندارد پیش رفته است

شهرها و مناطق کشت:به گفته بسیار از مردم بخصوص مردم خوزستان خوشمزه ترین خرما در بین سایر خرما ها است. این خرما در اصل زاده شده و اصیل کشور عراق است که البته در خوزستان خودمان نیز به شکل فراوانی کشت و برداشت می شود. خرما برحی به دلیل اینکه دیر رس است و نسبت به رطوبت مقاومت خوبی دارد شهرت زیادی را هم توانسته کسب کند.خرما برهی از خرماهای بسیار مهم و از نظر اقتصادی و تجاری ارزشمند در استان خوزستان و البته برای کشور ایران است. هر چند این خرما عمدتا در عراق کشت می شده اما امروزه در خوزستان سطح وسیعی از نخلستان های این استان دارای طیف وسیعی از این خرما است به غیر از خود خوزستان در شهرهای قصر شیرین، سومار ، بندر لنگه و دهلران و تا حدود زیادی هم در برازجان ، خرما برهی هر ساله برداشت می شود.

روش نگهداری و ماندگاری:حسن خرما برهی این است که این خرما را هم در مرحله خارک ، هم رطب و هم در زمان رسیدن خرما می توان به خوبی استفاده کرد و از این خرما حتی بسیاری دیگر از محصولات هم بدست می آید. به دلیل تر بودن خرما توصیه می شود خرما را در مدت زمان طولانی انبارش نکنند و بهتر است محل انبار خرما برحی در سردخانه ها و محیط های بسیار خنک باشد . هر چند زمان رسیدن خرما شرایط نگهداری آن راحت تر می شود و می توان در مدت زمان نسبتا بیشتر در دمای محیط خرما را نگهداری کرد .

برای خرید  جعبه خرما روی کلمه ی مربوطه کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *