اخبار, مقالات

ورق سازی – خرید ورق

ورق سازی

ورق سازی و تولید ورق یکی از رکن های اصلی تهیه و تولید کارتن میباشد. عنصر اصلی کارتن، ورق و برای ورق کاغذ های ویژه این صنعت میباشد که این کاغذها در اشکال و نوع های مختلفی همچون: کرافت، تست و تاپ وایت تولید میشوند.

ورق

ورق سازی و ساخت ورق طی یک فرآیندی انجام میگیرد. کاغذ خود یک محصول میباشد یعنی نمیتوان از کاغذ ورق تولید نمود اما مواد تشکیل دهنده هر دو تقریبا یکسان میباشد که در ورق سازی یکسری موارد اضافه میگردد.

فلوت

فلوت کارتن همان کاغذ موج دار کنگره ای میباشد که بین لایه های مسطح کارتن قرار میگیرد. موج دار بودن فلوت ها به انواع آنها بستگی دارد. رنج گام های فلوت در ورق سازی به A,B,C,E,F تقسیم بندی میشوند که هر کدام برای مصارف گوناگون در تولید کارتن استفاده میشوند. در این مقاله کاربرد، ضخامت و تعداد کنگره ها را بررسی خواهیم کرد.

فلوت A: این فلوت حدودا میان ۱۲۵_۱۰۵ کنگره در هر متر ورق میباشد که برای اجسام شکستنی و بسیار شکننده همانند لوازم خانگی و برقی استفاده میگردد. کارتنی که توسط فلوت A ساخته شده باشد تحمل وزنی حداکثر ۱۵ کیلوگرم را خواهد داشت که ضخامت آن چیزی میان ۴٫۵ تا ۵ میلی متر میباشد.

فلوت B: یکی از مناسب ترین نوع فلوت در کارتن های مخصوص لوازم شکستنی با قدرت ضربه گیری بالا فلوت B میباشد که با داشتن میانگین دندانه هایی ۱۵۰_۱۲۵ با ضخامت ۳_۲ میلی توانایی تحمل وزن ۱۳ کیلویی را دارند.

فلوت C: مقاومت دندانه یا کنگره های فلوت C نسبت به فلوت های A,B کمتر است. کارتنهایی که با چنین فلوتی ساخته میشوند بسیار کاربردی تر هستند و برای بسته بندی های محصولات مختلف استفاده میشوند. ضخامت این فلوت حدودا میان ۴_۳٫۵ بوده و تعداد آنها ۱۴۰_۱۲۰ عدد در هر متر میباشد. کارتنهای تولید شده توسط فلوت C تحمل حداکثر ۱۲ کیلوگرم را دارند.

فلوت E: کارتنها و جعبه های تولید شده از این نوع فلوت برای مصارفی همانند جعبه کفش استفاده میششوند که مقاومت خوبی در برابر فشار و له شدگی داشته و جعبه های را در برابر چنین آسیب هایی حفظ میکنند.

ضخامت این فلوت چیزی میان ۲_۱ میلی متر بوده و شمارش کنگره های آن ها ۳۲۰_۲۹۰ عدد در هر متر میباشد. این کارتنها برای مواردی استفاده میشوند که ظرافت برای تولید کننده اهمیت دارد.

فلوتF: فلوت F یکی از کم کاربرد ترن فلوت در کارتن سازی میباشد زیرا مقاومت آن نسبت به فلوت های دیگر بسیار پایین است و برای بسته بندی های ادکلن، اسپره و لوازم آرایشی استفاده میگردد. این فلوت با ضخامت ۰٫۸ میلی و تعداد کنگره ۴۲۰ عددی جزو کوچک ترین فلوت های کارتن قرار گرفته اند.

تمامی این فلوت های برای تولید کارتن و جعبه های محصولات متنوع استفاده میشوند اما برای کارتنهای سه لایه و پنج لایه معمولا از ترکیب چنین فلوت هایی در کنار یکدیگر استفاده میشود.

برای مثال از ترکیب فلوت های BC برای ساخت کارتن ۵ لا بهره میگیرند چرا که ترکیب این دو فلوت مقاومت خوبی به کارتن بسته بندی داده و برای محصولات سنگینی که نیاز به حفاظت و مراقبت در حین حمل و نقل دارند، استفاده میگردد.

بیشتر بدانید: مشاهده و خرید تمام ورق های موجود در یزدباکس

لایه کارتن

با خواندن مطالب فوق میدانید که چه نوع ورق و چه نوع ترکیبی از فلوت ها برای انواع کارتن ساخته میشود. کارتنها در انواع ۳ لایه، ۵ لایه و در برخی موارد نادر ۷ لایه تولید میشوند. این کارتنها برای محصولات متنوع بسته به نیاز مشتری و وزن آنها ساخته میشوند.

کارتن های ۳ لا که توسط فلوت های B.C تولید میگردد، پر کاربردترین کارتن برای بسته بندی کالا ها میباشند زیرا با مقاومت بالایی که دارند میتوانند در حفاظت از محصولات به خوبی عمل کنند و اکثر محصولات را پوشش می دهند.

کارتن ۵ لا: مقاومت و استقامت کارتنهای ۵ لایه اندکی نسبت به کارتن سه لایه بیشتر میباشد زیرا در تولید آن دو لایه فلوت ترکیبی به کار رفته است. این کارتن برای محصولاتی که درصد شکستگی و آسیب ها در حین حمل و نقل بالاست، استفاده میشوند.

در این مقاله اطلاعاتی درباره فلوتهای کارتن و لایه های آن ورق سازی و نحو تولید ورق در اختیار شما قرار دادیم. با خواندن این مقاله آشنایی کافی از نحوه تولید ورق و کارتن پیدا کرده اید و به خوبی میتوانید دریابید که برای محصول شما چه نوع ورقی یا چه فلوت هایی برای چه کارتنهایی مناسب هستند.

درباره ما

صنایع بسته بندی یزد باکس در راستای ایجاد تحول در صنعت بسته بندی ایران شروع به فعالیت نموده است و در این راه با تکیه بر دانش روز دنیا وهمکاری با متخصصان خبره ی این صنعت توانسته است بسته بندی ای لایق محصولات باکیفیت ایرانی به بازار عرضه نماید.. شما عزیزان میتوانید در واحد فروش از بخش (تماس با ما) در انتخاب نوع ورق و انواع کارتن مشاوره دریافت کرده و برای ثبت سفارش اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *