انواع ورق تولید کارتن

کارتن‌ها و جعبه‌ها نقش مهمی در بسته بندی یک کالا و جلوگیری از آسیب دیدن آن دارند. با وجود یک کارتن محکم خیالتان از بابت سلامت کالایتان در هنگام جابه‌جایی راحت خواهد بود. ورق سازی یک فرایند مهم در حوزه کارتن سازی دارد. در این مقاله تلاش می‌کنیم تا در مورد انواع ورق برای تولید کارتن صحبت کنیم.

بهترین نوع ورق کارتن کدام است ؟

ورق

 

 

براساس این دسته بندی می‌توانید مدل مدنظر خود را بخرید. کاغذ همیشه از مواد اولیه و مهم برای ساخت کارتن بوده است. این که چه نوع کاغذی را برای ساخت کارتن و جعبه مورد استفاده قرار بگیرد به محصولی که قرار است کارتن از آن محافظت کند، بستگی دارد.

تعیین بهترین ورق از بین ورق کارتن 5 لایه، ورق کارتن 3 لایه و دیگر موارد بسته به نوع کاربرد آن دارد. ورق‌هایی که در ورق سازی کارتن استفاده قرار می‌شوند تنوع بسیار زیادی دارد. انواع ورق‌های کارتن به شرح زیر است.

ورق سینگل فیس

ورق سینگل فیس نوعی مقوای دو لایه کنگره‌ای است. این نوع ورق کارتن شامل دو لایه کاغذ زیره و فلوت است. برحسب کاربرد این مدل از انواع ورق کارتن به دو صورت رولی و صفحه‌ای یا ورقه‌ای در بازار وجود دارد. کنگره‌ها نیز با توجه به نوع کاربرد و یا درخواست مشتری در سه نوع E,Bو C دسته بندی می‌شوند.

در نوع E ارتفاع کنگره‌ها بین یک تا شش میلی متر بوده و تعداد آن‌ها در هر یک متر کارتن حدود ۲۹۰ تا ۳۲۰ عدد است. در نوع B ارتفاع کنگره‌ها بین یک تا نه میلی متر و تعداد آن حدود ۱۲۵ تا ۱۵۰ عدد خواهد بود. در مدل C نیز ارتفاع کنگره‌ها پنج تا هفت میلی متر و تعداد آن نیز بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ عدد است. هرچقدر این میزان کنگره‌ها افزایش پیدا کند، قیمت ورق کارتن سینگل افزایش پیدا می‌کند.

سینگل فیس

 

 

ورق‌های کارتن فلوت

ورق نوع فلوت، اصلی‌ترین متریال از ورقه‌های کنگره‌دار برای ساخت کارتن است. ورق فلوت در تولید کارتن‌های دو لایه و با ضخامت بالا بیشترین کاربرد را دارد. ورق فلوت به انواع E,B,Cو A دسته بندی می‌شوند.

قیمت ورق کارتن e فلوت به علت تقاضای بیشتر، بالاتر است. این ورق به محیط زیست آسیب نمی‌رساند و می‌تواند برای چاپ گرافیکی نیز می‌توانید از آن استفاده کنید. فلوت نوع E دارای ۹۰ دندانه است و ضخامت آن 1 میلی متر است. نازک‌ترین نوع ورق‌ها فلوت‌ها هستند.

نوع B ورق فلوت در درجه بعدی دومین ورق نازک فلوتی است. تعداد دندانه‌هایش در هر فوت ۴۹ عدد و ضخامت آن سه میلی‌متر است. از این نوع ورق معمولاً برای بسته بندی جعبه کنسرو‌ها استفاده می‌شود. قیمت ورق B فلوت به نسبت مدل e کمتر است.

انواع ورق برای تولید کارتن

نوع C معمول‌ترین نوع ورق کارتن فلوت است و در بیشتر زمینه‌ها استفاده می‌شود. قیمت ورق C فلوت تقریباً عددی ثابت بین تمام تولیدکننده‌ها است. در هر فوت ۴۱ دندانه دارد و قطر آن نیز چهار میلی‌متر است.

ضخیم‌ترین ورق فلوت، نوع A نام دارد. در هر فوت از این ‌ورق ۳۶ عدد دندانه وجود دارد و ضخامت آن نیز هفت میلی‌متر است. این ورق ‌برای هر زمینه‌ای که کارتن ضخیم و دولایه لازم باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت ورق کارتن

انواع ورق برای تولید کارتن، بسته به تعداد لایه آن و حتی میزان دندانه متفاوت است. قیمت ورق کارتن 5 لایه از قیمت ورق کارتن 3 لایه بیشتر است.

 

ورق کارتن پلاست

ورق‌های کارتن پلاست با قرارگرفتن دو ورق مسطح روی هم به وجود می‌آیند. این ‌نوع ورق‌ها در برابر دمای هوا بسیار مقاوم هستند و دوام زیادی نیز دارند. دلیل آن این است که نوسانات حرارتی اش بین ۲۰- و ۸۰+ سانتی گراد است.

ورق کارتن پلاست ضخامتی بین دو تا دوازده میلی متر دارد. تنوع رنگی این‌ نوع ورق کارتن نیز بسیار زیاد است. این محصول در بیشتر رنگ‌ها اعم از قرمز، آبی، زرد، سبز و… تولید می‌شود. ورق‌های کارتن پلاست می‌توانند با توجه به سفارش مشتری به صورت ضد آفتاب، ضد بار های الکتریکی، ضد میکروب و ضد آتش سوزی ساخته و عرضه شوند. کارتن پلاست انواع مختلفی دارد که به شرح زیر است.

کارتن پلاست ورقه‌ای یا ساده: این نوع کارتن پلاست از دو لایه از جنس پلاستیک و یک لایه پلاستیکی چین دار تشکیل می‌شود. لایه‌های این ورقه‌ها از جنس پلی اتیلن هستند. کارتن پلاست ورقه‌ای معمولا در ضخامت یک یا دوازده میلی متر تولید می‌شوند.

کارتن پلاست رولی: این نوع کارتن پلاست در ساخت و ساز، کشاورزی و صنایع سوله سازی کاربرد دارند. ضخامت آنها نیز بین دو تا دوازده میلی متر خواهد بود.

کارتن پلاست رولی UV: این‌ نوع کارتن پلاست درست همانند کارتن پلاست‌های رولی تولید می‌شوند. اما تفاوت آنها در این است که هنگام تولید کارتن پلاست یو وی دار از مواد یو وی برای افزایش مقاومت آن در برابر آفتاب و اشعه‌های ماورا بنفش استفاده می‌شود. به همین دلیل قیمت کارتن پلاست رولی یو وی دار از نوع رولی معمولی آن قیمت بیشتری دارد.

کارتن پلاست عمودی: کارتن پلاست‌های عمودی از لحاظ ظاهری با دیگر کارتن پلاست‌ها فرق دارد. تفاوتش این است که سطح آن کاملا صاف بوده و هیچ گونه چین خوردگی‌ای ندارد.

کارتن پلاست کندویی، حبابی یا پلی کربنات: این نوع از کارتن پلاست‌ها با استفاده از پلاستیک‌های شفافی از جنس پلی پروبیل تولید می‌شوند. کارتن پلاست کندویی مقاومت بالایی در برابر انواع اسید و مواد شیمیایی دارد.

کارتن سه لایه

این نوع ورق کارتن همان‌طور که از اسمش مشخص است از سه لایه تشکیل شده است. لایه بالایی و زیرین این‌ ورق از جنس لاینر و لایه ما بین آنها نیز از جنس فلوت یا مقوای کنگره دار خواهد بود. کارتن نوع سه لایه در حمل و نقل وسایل هنگام اسباب کشی، پست کالاها و بسته بندی محصولات تولیدی شرکت‌ها کاربرد دارد. کارتن‌های سه لایه از انواع مختلفی برخوردار هستند. تفاوت هر نوع از کارتن سه لایه به ارتفاع لایه میانی آن بستگی دارد. انواع کارتن سه لایه عبارتند از:

  • B موج‘50 (سه میلی متر)
  • C موج‘‘00 ( سه میلی متر)
  • E موج با ارتفاع حدود پنجاه میلی متر
  • F موج

سه لایه

 

کارتن پنج لایه

کارتن پنج لایه نوعی دیگر از کارتن‌های ضخیم و مناسب بسته بندی است که دارای سه لایه صاف و دو لایه فلوت می‌باشد. از ویژگی‌های کارتن پنج لایه می‌توان به دوام بالای آن در برابر رطوبت اشاره کرد. این نوع کارتن گزینه‌ای بسیار خوب برای حمل وسایل هنگام اسباب کشی خواهد بود. قیمت این نوع کارتن نیز بسیار مناسب و به صرفه است. از آنجایی که انعطاف پذیری آن بالا است می‌توان از آن برای جا به جایی اجسام سنگین نیز استفاده کرد. کارتن‌های پنج لایه قابلیت بازیافت نیز دارند.

پنج لایه

 

جمع بندی

در مقاله انواع ورق برای تولید کارتن سعی کردیم مدل‌های مختلف را برای شما بیان کنیم و شما را با آن‌ها آشنا سازیم. یزدباکس با سابقه درخشان در زمینه فروش ورق کارتن، در خدمت شما است. می‌توانید برای استعلام قیمت ورق کاشی و  ورق کارتن پلاست و خرید ورق کارتن با ما تماس بگیرید.

جدیدترین محصولات

بستن
برای دیدن محصولاتی که می خواهید، شروع به تایپ کنید.
منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات پوسته -> سربرگ -> منو -> منو موبایل (دسته ها) تعیین کنید
سایدبار
اینستاگرام پینترست لینکدین واتس آپ واتس آپ تلگرام